Máme doma králíčka
Když si doneseme domů králíka je vhodné upravit ze začátku jeden pokoj tak, aby nemohl nic zničit (kabely, květiny, knihy) a důkladně ucpat všechny díry, aby neměl kam zalézt a kde uvíznout. Klec by měla být umístěna na klidném místě.
Nesmí být v průvanu ani na přímém slunci, a pokud v zimě intenzivně vytápíte byt na tropické teploty, neměla by být ani u topení.
První den a noc mu dopřejte klid, aby si mohl zvyknout na nové prostředí.
Druhý den mu otevřete klec, aby mohl sám ven. Pokud jsou na něj dvířka klece moc vysoká, sundejte celý drátěný vršek klece. (dvířka doporučuji sundat úplně, aby si králíček neublížil)Králíka z klece nevyndávejte! Nechte ho, aby si vyskočil ven sám a aby se tam mohl kdykoliv svobodně vrátit. Pak si sedněte na zem a mějte po ruce nachystanou nějakou dobrotu. Ušáci jsou zvědaví a časem jim to nedá, vylezou z klece a začnou zkoumat okolí. Až se ušák přiblíží k Vám, tiše na něj milým hlasem mluvte a zkuste mu opatrně nabídnout pamlsek tak, aby ruku viděl. Králíci nablízko špatně vidí a prudký pohyb je může vylekat. Pokud si pamlsek vezme, můžete ho zkusit opatrně prstem pohladit po čumáčku a mezi očima směrem k uším. Pokud ušáka hladíte a ten při tom chroupe zoubky, pak se mu Vaše hlazení moc libí. Pokud prchne, nezoufejte a vytrvejte.
Důležité! Pokud Vám králík ještě nevěří a není na Vás zvyklý, nesnažte se ho hladit tak, že k němu prostě přijdete a skloníte se. V tu chvíli mu totiž evokujete dravce, který se ho snaží ze vzduchu ulovit a králík prchne. Pokud je to možné, nezasahujte králíkovi do klece v době jeho přítomnosti. I potravu mu dávejte, když v kleci není. Mohl by to brát jako narušení svého teritoria a proti ruce vystartovat s úmyslem vyhnat vetřelce.
Odteď se musíte stále dívat kam šlapete králíci se velice rádi pletou pod nohy. Pokud nesete něco dobrého, co králík chce, zvyšuje se riziko, že vám začne samou radostí skákat před nohama a vy ho nechtěně nakopnete.
Nedělejte příliš prudké pohyby, králíka to leká. Buďte na něj hodní i incidenty se pokuste řešit mírně. Jde teď hlavně o to, aby k vám získal důvěru a nebál se vás. Nesmíte to zkazit, hlavně v prvních měsících si dejte záležet. Aby si králík co nejlépe zvykl na lidi a chod domácnosti, musí být nutně několik hodin denně puštěný. minimum jsou 4 hodiny denně a někteří králíci potřebují ještě víc. Pokud tolik času nemáte, ušáka si nepořizujte. Zavřený v kleci by se trápil a když už by se z klece náhodou na několik minut denně dostal, určitě by neměl náladu na mazlení, ale snažil by se vybít si energii demolicí vybavení bytu.
Králík s dostatkem volnosti = spokojený králík
Mluvte na něj tiše, nekřičte, nezvyšujte hlas v případě potřeby je lepší použít varovný tón. Jemný hlas na něj působí blahodárně, zvyšuje jeho důvěru. Mluvte s ním často, netvařte se že je vzduch. Při příchodu a po ránu ho pozdravte. Když něco dělá dobře, pochvalte ho. Králíčka nezastrašujte, tím si jeho důvěru nezískáte, naopak - začne se vás spíš bát a ze strachu může začít útočit kousáním a škrábáním, což si mnozí majitelé omylem vysvětlují jako agresivitu. Přitom je to jenom projev strachu.Každý králík má svoji osobnost, každý je jiný. Výchovu je třeba vhodně přizpůsobit jeho nátuře. Všechno však chce čas a pravidelné opakování.
Nečekejte dokonalost, občas králík pravidla poruší, je to zvíře.
Chraňte ušáka před setkáním s cizími psy. Na vašeho psa, či kočku si králíček zvykne, ale budtě opatrný, aby pejsek/kočička nebo jiný králíček králíčkovi neublížil/a, nebo neuhonil/a
Nevystavujte králíka přímému slunci bez možnosti úkrytu (na zahradě v ohrádce nebo v kleci na balkóně).
Odstraňte z jeho dosahu všechny kabely a šňůry (králíci je rádi hlodají, zvláště pokud jim někde překážejí v průchodu) nebo je schovejte do tzv. husích krků. Odnaučit jejich okusování nejde a pokud králík nějaký kabel najde a překousne, nemá smysl se na něj zlobit. Zlobit se může majitel leda na svoji lehkomyslnost a nedůslednost. Také Odstraňte z králíkova dosahu pokojové květiny. Bývají jedovaté, což králíci nepoznají a velice rádi je konzumují. Nenechávejte rozestlané peřiny a neučte králíka skákat na postel nebo na sedačku. Králíci moc rádi do měkkých, savých věcí čurají. Toto nežádoucí chování se stupňuje v pubertě, kdy se králík snaží získat dominantní postavení ve "své skupině" ale taky to může být forma protestu. Pokud ho přistihnete při činu (čurá, dělá bobky), máte dvě možnosti.
- Dát králíkovi na srozuměnou nesouhlasným tónem hlasu, že tohle tedy ne, a bobky odnést do toalety a připadnou loužičku vysát papírovým kapesníkem a taktéž odnést na zachůdek. A až ušáka nachytáte na toaletě, mějte po ruce dobrotu, kterou ho odměníte, abyste ho pozitivně motivovali.
Nečekejte zázraky během několika hodin nebo dnů. Některým králíkům trvá déle, než se na zachůdek naučí chodit .Základem je naučit králíka do toalety čurat bobky se časem přidají.Králíkovi dejte podestýlku pouze do toalety a do zbytku klece kobereček. Pokud bude mít králík podestýlku jak v kleci, tak v toaletě, nebude mezi tím rozlišovat ani za předpokladu, že bude podestýlka v kleci jiná než v toaletě a na toaletu se nenaučí. Někteří ušáci neradí chodí na rohový záchůdek. Tento problém lze vyřešit pořízením obdélníkové toalety pro kočky. Králíkovi umístěte do pokoje alespoň jeden venkovní záchůdek, který bude moct používat i mimo klec. Mláďata v záchůdku často leží a odpočívají. Nebojte, s věkem je to přejde. Pokud se Váš králík naučil chodit na toaletu, ale zničehonic máte pocit, že se začal chovat jako prasátko, které rozhazuje po bytě bobky, jak se mu zlíbí, a je mu mezi 4-12 měsíci, pak můžete být klidní. Váš ušák se právě nachází v pubertě a bobky si značkuje území. Horší je, pokud si území začne značkovat močí. Za toto chování ovšem nemá smysl králíka trestat např. zavřením do klece. Králík jedná pudově a nemůže si pomoct. Pokud Vás značkování obtěžuje (čemuž se nelze divit), měla by pomoct kastrace.
Krmení
Každý králíček do nového domova dostane krmení do začátku, pokud králíčka budete chtít naučit na granulky, doporučuji granulky namíchat s naším krmením, prudký přechod má špatný vliv na trávení.
Nejdůležitější je seno, králík údajně jí až 70 x denně a je pro něj nebezpečné, aby měl dlouho prázdný žaludek. To neznamená, že se máte snažit svého miláčka vykrmit. Ale neustále musí mít k dispozici dostatek sena a vody. Seno preventivně pomáhá proti přerůstání zubů, které je u králíčků častým problémem. V žádném případě nedávejte tvrdé pečivo, králíček si zoubky o něj neobrousí a jěště mu uškodí, místo toho mu dejte větvičku z ovocného stromu, nebo vrby